Wysokość raty kredytu po zmianie WIBOR-u

Koszty kredytów hipotecznych rosną z miesiąca na miesiąc. Ważne jest, aby potrafić w przejrzysty sposób określić wzrost raty naszego kredytu, tak aby do tej zmiany przygotować się mentalnie i finansowo.

Kredytobiorcy hipoteczni z niepokojem śledzą zmiany wskaźników referencyjnych publikowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze w październiku ubiegłego roku WIBOR 3M wynosił 0,21%, natomiast dziś 2,56%. Zdecydowana większość kredytów hipotecznych w Polsce została udzielona na oprocentowaniu zmiennym. Podwyżki dotkną szczególnie kredytobiorców, którzy niedawno zaciągnęli kredyt hipoteczny. Przy bardzo niskich stopach kredytowych i dużych kredytach z uwagi na wysokie ceny nieruchomości, raty kredytów wzrosną znacznie.

Wyższe stopy procentowe, to raty kredytu w górę

Kredyty te są uzależnione od wahań WIBORu i dziś udostępniamy proste narzędzie opracowane przez UOKiK. Za jego pomocą wyliczymy raty kredytów, a także poznamy prognozy dalszych ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Kalkulator jest intuicyjny – potrzebujemy kilku danych o naszym kredycie i w kilka sekund otrzymamy dokładne wyliczenie. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, aby już dziś wiedzieć, jakie podwyżki rat kredytu mogą nas czekać po uaktualnieniu WIBORu przez nasz bank. Świadomość kredytobiorców, że kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem wiążą się z ryzykiem musi być wysoka. Bowiem, jeżeli poziom stawki referencyjnej obniża się lub rośnie, bank odpowiednio przelicza oprocentowanie kredytu.

Poniżej link do kalkulatora:

https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/

Od kiedy rata kredytu wzrośnie?

Warto pamiętać, że banki aktualizują WIBOR zgodnie z zapisami umowy kredytowej i w oparciu o datę uruchomienia/zaczytania nowego wskaźnika referencyjnego. Oznacza to, że jeśli miałeś podwyżkę oprocentowania w grudniu, na następną poczekasz do np. marca/czerwca. WIBOR 3 i 6 miesięczny powoduje zablokowanie wzrostu przez określony okres.

Nie zmienia to faktu, że prognozy zapowiadają kolejne podwyżki stóp procentowych. A to oznacza wzrost oprocentowania i wzrost kosztów naszego kredytu.

Zapraszamy do zapoznania się z kalkulatorem oraz do zadawania pytań.

Wyjaśnimy czy nadpłata kredytu się opłaca, obliczymy koszty, jakie można zaoszczędzić. Wyliczymy nową ratę kredytu oraz pomożemy w przypadku chęci zamiany oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe.