Ceny mieszkań w 2020 roku – czy dalej będzie drogo?

Jak można zaobserwować ceny mieszkań są obecnie na bardzo wysokim poziomie. W tym roku odczuwamy znaczny wzrost cen mieszkań. Na rynku wtórnym w Łodzi to już blisko 5 tys. złotych za metr kwadratowy, a rynek pierwotny to niemalże wszędzie ponad 6 tys. Jakie są prognozy cen mieszkań na 2020 rok?

Czy dalej będzie tak drogo?

Nasi Klienci często zadają nam pytanie, jakie będą ceny mieszkań w przyszłości? Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ale wszyscy obserwujemy systematyczny wzrost cen od kilku lat. Raporty ekspertów pokazują, że na szybki spadek cen nie ma co liczyć. Natomiast są również zgodni co do tego, że najwyższy wzrost cen na razie na nami.

Przede wszystkim wpływ na to może mieć zapowiadane spowolnienie gospodarki. Spadek liczby osób pracujących może wpłynąć na ogólną decyzję niektórych konsumentów co do zakupu mieszkania. Również banki od dłuższego czasu informują, że warunki kredytowe będą surowsze. O zmianach w ofertach kredytowych pisaliśmy w artykule Kredyty- co nowego w ofertach kredytowych?

Tendencja się nie zmienia. Oferty kredytowe są coraz droższe. W niektórych bankach trwają jeszcze świąteczne wyprzedaże, ale wraz z nowym rokiem przyjdą podwyżki kosztów kredytów hipotecznych.

Co prawda Rada Polityki Pieniężnej już zapowiedziała, że stopy procentowe w I kwartale 2020 roku utrzyma na tym samym poziomie, jednak eksperci są zgodni, że co do tego, że taki stan nie utrzyma się prze cały rok.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Liczba wydanych pozwoleń na budowę utrzymuje się na tożsamym poziomie, jednak deweloperzy mają trudności z pozyskaniem nowych terenów. To, w dłuższej perspektywie spowolni inwestycje. Pogarszająca się oferta kredytowa, brak pracowników, wzrost cen materiałów budowlanych spowoduje wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. Obecnie podaż zaspokaja popyt, a ceny mieszkań powinny ustabilizować się w drugiej połowie roku.

Warto na koniec wspomnieć o planowanej nowelizacji ustawy deweloperskiej. Głównym jej założeniem ma być jeszcze większe bezpieczeństwo kupujących. Szczegóły projektu opiszemy w następnym artykule.

23.12.2019 r.

Edyta Majewska