Zadatek a zaliczka- jaka jest różnica?
Temat z pozoru może wydawać się prosty, jednak praktyka podpowiada nam, że klienci bardzo często mylą te dwie instytucje prawne. W tym wpisie opiszemy zasadniczą różnicę między zadatkiem a zaliczką. Wskażemy również, który zapis kiedy wybrać, aby było bezpieczniej dla klienta.
Zadatek – definicja
Zadatek jest instytucją wprost uregulowaną w kodeksie cywilnym. Artykuł 394 kodeksu cywilnego brzmi:
Zaliczka
Instytucja zaliczki nie jest uregulowana przepisami kodeksu cywilnego. Zaliczka to po prostu część ceny wpłacona na poczet przyszłej należności. Jeśli umowa będzie wykonana, kwotę zaliczki zalicza się do wysokości ceny. Jeśli z jakichkolwiek powodów (z winy stron lub bez ich winy) nie dojdzie do wykonania umowy, zaliczka przez sprzedającego musi być zwrócona.
Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu cywilnego strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, zobowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy. Czyli do zwrotu jest cała kwota zaliczki. Dodatkowo jeśli na skutek niewykonania umowy, ponieśliśmy jakąś szkodę, możemy żądać jej naprawienia.
Różnice sprowadzają się zatem do możliwości żądania zwrotu kwoty w podwójnej wysokości. W przypadku zaliczki, to roszczenie odpada.
Zadatek a zaliczka- co wybrać
Teoria teorią, ale nasi klienci często zadają nam pytanie, co wybrać i jak sformułować umowę. Doradzamy wtedy, że jeśli transakcja jest pewna i istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że kupujący nie odstąpi od umowy, lepiej wybrać zadatek. Jeśli natomiast istnieje ryzyko, że to my odstąpimy od umowy, to bezpieczniejsza jest zaliczka.
Warto przemyśleć temat szczególnie przy zakupie realizowanym na kredyt. Jeśli nie mamy pewności, że np. nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca albo, że kupujemy mieszkanie/dom, który zaakceptuje bank, to lepiej wybrać zaliczkę. Z drugiej strony zadatek, to większa pewność, że sprzedający nie wycofa się z transakcji.
Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy sprawdzić jej zapisy i warunki ewentualnego kredytu.
W tym celu zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami.
12.06.2019 r.
Edyta Majewska