Dyrektywa PSD2 wprowadza „otwartą bankowość”.
23.01.2018 r. do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.
Wskazana zmiana ustawy dotyczy implementacji dyrektywy PSD 2, która stanowi podstawę prawną dla jednolitego rynku płatności w UE. Główne cele dyrektywy to min. :
- bezpieczniejsze i lepiej zabezpieczone dokonywanie płatności;
- ochrona konsumentów;
- wpływ na obniżenia kosztów dokonywania płatności.
Według raportu Deloitte nawet ponad 5 mln klientów w Polsce może zmienić bank z powodu wdrożenia unijnej dyrektywy PSD2, która wprowadzi m.in. „bankowość otwartą”. Do tej pory w dalszym ciągu znacząca ilość klientów, to klienci „oddziałowi”, którzy korzystają z usług banku za pomocą kanału tradycyjnego.
Dzięki nowym przepisom podmioty oferujące innowacyjne rozwiązania będą mogły nawiązać bezpośrednie relacje z klientami, nawet jeśli mają oni główny rachunek w innej instytucji bankowej. Instytucje finansowe będą bowiem mogły wpiąć się w bankowość innego i zaproponować mu swoje rozwiązania.
Wiedza uzyskana w ten sposób o kliencie, pozwoli przede wszystkim konkurencyjnemu bankowi stworzyć produkt dopasowany do potrzeb klienta.
Wprowadzenie przez dyrektywę PSD2 „otwartej bankowości” umożliwi z kolei klientom m.in. zarządzanie kontami od różnych dostawców za pomocą jednej aplikacji.
Stosowanie dyrektywy PSD2 spodziewane jest w III/IV kwartale.
Autor: Edyta Majewska
Źródło: www.businessinsider.com.pl