Bezpieczna spłata pożyczki hipotecznej

Każdy marzy o swoim kącie, ale nie każdy może sobie pozwolić na własne mieszkanie zaraz po znalezieniu pracy. Bardzo często nie stać nas na mieszkanie po 10 latach pracy. Co zrobić, gdy chcemy się usamodzielnić, założyć rodzinę i mieć własny kąt, ale nie mamy na to pieniędzy? Możemy postarać się o kredyt w banku.

4

Moje, ale nie moje

Kredyt jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród młodych ludzi przy kupnie swojego mieszkania. Nie stać nas na mieszkanie za gotówkę, więc idziemy do banku i składamy wniosek o kredyt. Ci, którzy mają jakąś część pieniędzy mogą skorzystać z pożyczek hipotecznych,. To lżejsza wersja kredytu hipotecznego. Nie tak bardzo obciążająca, jak kredyt, ale też mniej można pożyczyć. Biorąc to rozwiązanie pod uwagę musimy liczyć się z tym, że po podpisaniu umowy kupna mieszkania, nie jesteśmy jeszcze jego właścicielami, tylko bank. Koncepcja kredytu hipotecznego zakłada, że osoba kupująca nieruchomość, nie jest jej właścicielem, zostaje nim dopiero po spłacie zobowiązania względem banku.

Zabezpieczenie przed niewypłacalnością

Dla nas jest to motywacja do szybkiej spłaty zadłużenia, natomiast dla banku to zabezpieczenie przed ewentualną niewypłacalnością klienta. Jeśli nie spłacimy zobowiązania w określonym czasie, bank może zająć mieszkanie, zmuszając nas tym samym do wyprowadzenia się z niego. Pożyczki hipoteczne w tym przypadku są bezpieczniejsze, ponieważ pożyczamy niższe kwoty na krótszy okres. Jednakże jest to nadal ryzyko. Wystarczy, że pojawią się niewielkie problemy finansowe, przez które spóźnimy się z opłatą raty. Kary za takie „niewinne” opóźnienie są obciążające  i przede wszystkim kosztowne. Gdy te same problemy pogłębią się grozi nam utrata domu i komornik na głowie.

Regularne spłaty

Trzeba jednak zaznaczyć, że to czarny scenariusz przy pożyczkach hipotecznych. Jeśli regularnie opłacamy raty nic nam nie grozi, jest nawet możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia. Dużo zależy od naszej umowy z bankiem. Dlatego przy podpisywaniu i ustalaniu szczegółów kredytu pytajmy i sprawdzajmy dokładnie każdy punkt umowy. Osoby miewające problemy finansowe, mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego, ale mogą postarać się o pożyczkę. Przy regularnej spłacie nie będziemy mieli problemu w przyszłości. Natomiast przy najmniejszych opóźnieniach, możemy w przyszłości mieć problem z otrzymaniem innych pożyczek bankowych.

Brak domu i brak pieniędzy

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pomoc rządową przy kupnie mieszkania. Mamy do dyspozycji kilka projektów dla młodych ludzi. Najpopularniejszym jest projekt Mieszkanie dla młodych (MDM). Najwięcej osób z niego korzysta, ale są również tacy, którzy nie mogą lub nie chcą korzystać z tej opcji. Dla nich również może znaleźć się ciekawa oferta pożyczek hipotecznych. Wystarczy w banku zapytać o aktualne promocje i okazje dla klientów.