Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę posiadanych już zobowiązań finansowych – kredytów, pożyczek, kart kredytowych. Jego uzyskanie spowoduje przede wszystkim odciążenie budżetu domowego. Zamiast kilku rat płatnych zazwyczaj w różnych terminach, możesz płacić jedną, niższą ratę.

kredyt konsolidacyjny

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może być przeznaczony na spłatę kredytu mieszkaniowego i spłatę limitów kredytowych, pożyczek hipotecznych, kredytów ratalnych, gotówkowych, samochodowych oraz innych kredytów konsumpcyjnych. Głównym motywem stosowania konsolidacji długu jest zmniejszenie kosztów jego obsługi.

 

Korzyści z kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja długu przy skorzystaniu z konkurencyjnych ofert kredytowych na rynku zawsze oznacza korzyści dla konsumenta. Przede wszystkim znacznie ułatwia zarządzanie domowymi finansami. Zamiast pilnować terminów spłat rat kilku produktów bankowych, płacimy jedną ratę w ciągu miesiąca. Konsolidacja wiąże się też często z mniejszymi kosztami ponoszonymi za korzystanie z pożyczonego pieniądza. Oznacza bowiem połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych pożyczek w jedną, przy jednoczesnym ujednoliceniu stopy procentowej i innych warunków pożyczki, zazwyczaj z równoczesnym wydłużeniem okresu spłaty.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny należy obliczyć i porównać całkowity koszt kredytu, wartość wszystkich opłat, prowizji i odsetek podczas całego okresu spłaty kredytu. Nie należy sugerować się wyłącznie wysokością miesięcznej raty. Może się bowiem okazać, że niższe miesięczne zobowiązania wynikają ze znacznie wydłużonego okresu kredytowania. Natomiast  całkowity koszt spłaty wszystkich naszych zobowiązań jest znacznie wyższy niż przed konsolidacją.

 

Warunki udzielenia kredytu konsolidacyjnego

Przy udzieleniu zgody na kredyt konsolidacyjny bank ponownie bardzo wnikliwe sprawdzi naszą zdolność kredytową. W przypadku osób, które wpadły w spiralę zadłużenia i chciałyby skonsolidować swoje zobowiązania, ale nie mają wystarczających dochodów, bank nie wyrazi zgody na konsolidację. Bank odmówi również kredytu konsolidacyjnego, gdy mamy zaległości w spłatach zobowiązań. Oraz wtedy, gdy posiadamy zobowiązania w instytucjach pozabankowych lub udzielonych na preferencyjnych warunkach. Zatem ważna jest nasza obecna zdolność kredytowa, historia spłacanych długów oraz rodzaj posiadanych zobowiązań.

Należy jednak pamiętać, że każdy bank ma swoje wymagania przy udzieleniu kredytu konsolidacyjnego. Czasem zastrzega, aby 50% kwoty kredytu konsolidacyjnego klient przeznaczył na spłatę kredytu na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Pozostała część środków możesz z kolei przeznaczyć na dowolny cel. Banki mogą też wprowadzić maksymalną sumę, na którą udzielają kredytu konsolidacyjnego. Mogą także zastrzec maksymalny okres, na który będą mogły rozłożyć raty posiadanych zobowiązań.

Wyślij wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą